Megjelent a Magyar Közlönyben, Orbán Viktor szünetet rendelt el – Teljes leállás jön, Itt a hivatalos dátum:
Megjelent a Magyar Közlönyben, Orbán Viktor szünetet rendelt el – Teljes leállás jön, Itt a hivatalos dátum: Országos leállásra készülhetünk 2024. december 30-tól 2025. január 1-jéig, ekkor lesz ugyanis a közigazgatási szünet. A dátum már decemberben megjelent a Magyar Közlönyben, így már teljesen biztos, hogy ezeken a napok nem intézhetjük el ügyes-bajos dolgainkat. Azt sem árt észben tartani, hogy a nagy leállás előtt lesz egy igen hosszú, 6 napos hétvégénk. Cikkünkből kiderül, mire számíthatunk, és hogyan alakul a közigazgatási szünet 2024-ben.
Kikre vonatkozik?
A közigazgatási szünet a kormányzati igazgatási szervekre vonatkozik. A rendelet már hatályban van.
Lesz nyári közigazgatási szünet is 2024-ben?
A kormánynak a rendeletet a tárgyévet megelőző évben, december 15-ig kell kihirdetnie az elrendelt téli és nyári igazgatási szünetet. Tavaly csak a téli időpontját adták ki, vagyis 2024-ben nem lesz nyári közigazgatási szünet.
Mit kell még figyelembe vennünk a közigazgatási szünet 2024-es időszakához közeledve?
Fontos észben tartani, hogy december 24. és 29. közti időszak hatnapos hosszú hétvége lesz, tehát ezzel is számolnia kell annak, aki ügyeket szeretne intézni. Sőt a legtöbb kormányhivatal már december 23-án sem lesz nyitva, de az olyan közfeladatok és hatósági teendők, amelyek nem halaszthatók el, el lesznek látva még az igazgatási szünetben is az ügyfélszolgálatok által.
Ezen kívül január 1-je munkaszüneti nap lesz.
A közigazgatási szünet 2024-ben még így is rövidebb lesz, mint tavalyi és az azelőtti, amely 13 napig tartott.
Igazgatási szünetben elektronikus ügyintézést, hivatali tárhelyre beérkezett üzenetek napi szintű átvételét sem kell biztosítani a törvény alapján. A szünet a hatósági és egyéb eljárások ügyéntézéseinek határidejeibe és az eljárások szüneteltetésének időtartamába nem számít bele.
Mikorra érdemes végeznünk ügyeinkkel?
Aki teheti, még december 22-ig intézze el azon ügyeit, amelyekkel előreláthatólag foglalkoznia kell. A közigazgatási szünet ideje alatt csak az igazán sürgős esetekben keressük fel a nyitva tartott kormányablakokat.
Mely önkormányzatok rendelhetnek el igazgatási szünetet?
- a fővárosi közgyűlés (főpolgármesteri hivatal tekintetében)
- a települési önkormányzat képviselő-testülete (a települési önkormányzat képviselő testületének polgármesteri hivatala, közterület – felügyelet és közös önkormányzati hivatala tekintetében)
- a vármegyei közgyűlés (a vármegyei önkormányzati hivatal tekintetében)