Nők 40 nyugdíj

Nők40 nyugdíj változásai 2025 január 1-től

Nők40 nyugdíj változásai 2025 január 1-től

Nők40 nyugdíj változásai 2025 január 1-től – Nem minden szolgálati időtartam számítható be a nők kedvezményes nyugdíjánál, azaz a 2011-től bevezetett nők40-nél a jogosító időbe. Viszont a be nem számítható időtartamokat is figyelembe kell venni a nyugdíj összegének kiszámítása során.

Mi az a nők40 nyugdíj?

A nők40 (kedvezményes nyugdíj) minden szempontból öregségi nyugdíjnak minősül. Erre a saját jogú nyugdíjra életkorától függetlenül (tehát 65 év alatt is) jogosult lehet az a nő, aki legalább 40 év jogosultsági idővel rendelkezik. Jogosultsági időnek csak a keresőtevékenységgel szerzett és a gyereknevelésre tekintettel folyósított ellátás alapján elismert szolgálati idő minősül. Fő szabály szerint a 40 év jogosultsági időn belül legalább 32 év keresőtevékenységgel szerzett szolgálati idővel kell rendelkezni, azaz a gyermeknevelésre tekintettel elismerhető jogosultsági idő a 40 éven belül legfeljebb 8 év lehet, de a nyugdíj 40 év keresőtevékenység alapján is megállapítható.

A nyugdíj összegének kiszámítása során szolgálati időnek minősülnek, azonban a nők40 kedvezményes nyugdíjra való jogosultsághoz azonban nem vehetőek figyelembe a következő szolgálati idők:

  • Tanulmányi idő.

Sem a szakmunkásképzésben, sem a felsőoktatásban eltöltött, egyébként szolgálati időként elismerhető évek sem vehetők számításba a Nők40-re való jogosultság meghatározásakor. Beszámíthat viszont a szakoktatásban a kötelező nyári gyakorlat (fő szabályként akkor, ha szerepel a tb-nyilvántartásban).

  • A munkanélküli segély, álláskeresési járadék folyósításának tartama, ideértve a nyugdíj előtti álláskeresési segély (nyes) folyósítási tartamát is.
  • A rokkantsági vagy rehabilitációs ellátás folyósításának tartama.
  • A 18 év feletti tartósan beteg hozzátartozó ápolása miatt folyósított ápolási díj folyósításának időtartama.




Az ápolási díj folyósítási tartama csak akkor számítható be a Nők40-re jogosító időbe, ha azt az érintett hölgy súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekére tekintettel állapították meg. Ekkor a gyermekét ápoló nő nem 8, hanem 10 évet szerezhet a gyermeknevelési és ápolási ellátások folyósítási idejével a szükséges 40 évi jogosító időből.

  • A megállapodás alapján fizetett nyugdíjjárulékkal szerzett idő.

Megfordítva a dolgot: nem lehet a 40 évből hiányzó időtartamot társadalombiztosítási megállapodással megszerezni, illetve csak olyan szolgálati idő szerezhető megállapodás útján, ami nem számítható be a Nők40-re jogosító időbe.

  • A passzív (a társadalombiztosítási jogviszony megszűnését követően folyósított) táppénzen töltött idő.
  • A fizetés nélküli szabadság ideje.

Viszont a gyermekneveléssel szerezhető jogosító időbe viszont beszámít a fizetés nélküli szabadság 30 napot meghaladó tartama, ha e szabadság az édesanyát a háromévesnél – tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek esetén tizenkettő évesnél – fiatalabb gyermek gondozása vagy tízévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén illette meg.

További részletek a cikkben.