Márton-nap: Mit ünneplünk ma és miért kell libát enni?
Márton-nap: Mit ünneplünk ma és miért kell libát enni? November 11-én ünnepeljük a Márton-napot. Az ünnep a magyar hagyományokban javarészt a szüreti időszak lezárásáról és a téli időszak kezdetéről szól. Ezen a napon emlékezünk Szent Márton püspökre, közben pedig libasültet és bort fogyasztunk.
FRISS HÍREINK
Miért Márton és miért lúd?
A Márton-nap eredete igencsak régre, a IV. századig nyúlik vissza. 316 és 317 között látta meg ugyanis a napvilágot Szent Márton a Római Birodalom Pannónia tartományának területén. A legenda szerint Szent Márton híres volt a bőkezűségéről; egyszer egy koldusnak a köpenyének felét is odaadta, hogy ezzel óvja meg őt a hidegtől. Ezután álmában megjelent előtte Jézus, aki azzal jutalmazta a jótettét, hogy püspöki kinevezést ajánlott fel neki. Márton azonban szerénysége miatt elrejtőzött a kinevezés elől; otthonában bújt el a ludak közé. Az állatok azonban gágogásukkal elárulták őt – így lett az ünnep központi jelképe a liba.
Mit együnk ezen a napon?
A Márton-nap az őszi gasztronómiai időszakot is jelenti. A hagyomány szerint ezen a napon libasültet és más libás ételeket szolgálnak fel, ugyanis a babona szerint aki ezen a napon nem eszik libát, egész évben éhezni fog. Fontos eleme továbbá az étkezésnek ezen a napon az újbor, mivel ez az időszak a szüret lezárását követően az első borkóstolók ideje. A hiedelem szerint aki Márton napján spicces lesz a friss bortól, azt a jövő évben elkerüli a fej- és gyomorfájdalom.
Babonák
De nemcsak az ételhez kapcsolódó babonáról tudni ezen a napon. Az időjárást is meg tudták jósolni. Régen ugyanis úgy vélték, hogy ha ezen a napon havazott, akkor a tél enyhe lesz, ám ha Márton napján enyhe volt az időjárás, akkor bizony kemény, fagyos téllel számoltak.