Nyugdíjemelés: 8 ezer forintos havi pluszpénz érkezik a nyugdíjasoknak!

Nyugdíjemelés: 8 ezer forintos havi pluszpénz érkezik a nyugdíjasoknak!

Nyugdíjemelés: 8 ezer forintos havi pluszpénz érkezik a nyugdíjasoknak! Az alacsony nyugdíjjal rendelkező időseknek lehetőségük van egyszeri, méltányossági alapú nyugdíjemelést kérni – hívta fel rá a figyelmet a Pénzügyminisztérium. A hivatalnál arra reagáltak ezzel, hogy az egyik nyugdíjszervezet a múlt héten azt javasolta, hogy a leginkább hátrányos helyzetű idősek kaphassanak 40 ezer forint összegű, egyszeri juttatást karácsonyra. A méltányossági alapú nyugdíjemeléssel ugyanakkor az a probléma, hogy rendkívül alacsony havi hozzájárulást jelenthet például a mostani élelmiszer és gyógyszerárak mellett.

News7.hu

A Nyugdíjas Parlament Országos Egyesület a múlt héten azt javasolta, hogy a 140 ezer forintból vagy még annál is kevesebb havi ellátásból élő idősek kaphassanak 40 ezer forint összegű, egyszeri juttatást karácsonyra. Karácsony Mihály, az egyesület elnöke azt kérte, hogy miután nyugdíjprémiumot idén nem kapnak az idősek, a költségvetési törvényben erre a célra szánt 20,5 milliárd forintot ne csoportosítsa át a kormány más területre, hanem adja oda a legrászorultabbaknak „túlélési csomagként”.

A konkrét felvetésre a Pénzügyminisztérium nem adott választ, ugyanakkor kiemelte: az alacsony nyugdíjjal rendelkező időseknek lehetőségük van egyszeri, méltányossági alapú nyugdíjemelést kérni.




Mire lehet elég a minisztérium javaslata?

A kivételes (méltányossági) nyugdíjemelés szabályai 2024-ben a következőképp alakulnak:

  • az a nyugdíjkorhatárát betöltött öregségi nyugdíjas vagy
  • az a legfeljebb 50 százalékos egészségi állapotú özvegy vagy
  • az a fogyatékkal élő vagy tartósan beteg vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodó özvegy vagy
  • az az árva

kérelmezheti, akinek a nyugellátása (árvaellátása) és esetleges további rendszeres pénzellátása (ide nem értve az időskorúak járadékát) együttes havi összege nem haladja meg a 120 ezer forintot – írta összefoglalójában Farkas András nyugdíjszakértő.

A rendszeres pénzellátásokat a szociális törvény sorolja föl. Ilyen ellátás például – sok egyéb mellett – a táppénz, a gyermekgondozási díj, a gyermeknevelési támogatás, az öregségi nyugdíj és a korhatár előtti ellátás.

A kivételes nyugellátás-emelés összege nem haladhatja meg a 8 ezer forintot, de nem lehet kevesebb 3 ezer forintnál.

Méltányossági emelést 3 évente egyszer lehet igényelni. A kérelem benyújtható az ügyfélkapun és postai úton is a Magyar Államkincstár Központnak vagy a kérelmező lakóhelye, tartózkodási helye szerint illetékes kormányhivatalnak címezve.

A kérelemben meg kell jelölni azokat a különös méltánylást érdemlő körülményeket, amelyek megalapozhatják a kérelem teljesíthetőségét (ilyenek lehetnek például az érintett vagy közeli hozzátartozója súlyos egészségi állapotáról, gyógyszerköltségéről, a közüzemi díjak elmaradásról szóló és hasonló igazolások).

A kivételes nyugellátás-emelés engedélyezésénél előnyben kell részesíteni

  • férfiak esetében a 35 évnél, nők esetében a 30 évnél több szolgálati idővel rendelkező kérelmezőt,
  • a 70 éven felüli kérelmezőt,
  • azt a kérelmezőt, aki saját háztartásában vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermeket nevelt és
  • azt a kérelmezőt, aki kivételes nyugellátás-emelésben korábban nem részesült.

A Magyar Államkincstár Központ rendkívül indokolt esetben engedélyezheti a méltányossági nyugellátás-emelést akkor is, ha

  • a nyugellátás megállapításától vagy a korábbi kivételes nyugellátás-emelés engedélyezésétől számított három év még nem telt el vagy
  • a nyugellátás és a rendszeres pénzellátás együttes havi összege meghaladja a 120 ezer forintot.

Rendkívül indokolt esetben sem engedélyezhető azonban kivételes emelés, ha a nyugellátás és a rendszeres pénzellátás együttes havi összege meghaladja a 140 ezer forintot.

Az engedélyezett kivételes nyugellátás-emelés beépül a nyugellátás összegébe.