Óraátállítás

Óraátállítás eltörlése – kiderült az igazság az egészről!

Óraátállítás eltörlése – kiderült az igazság az egészről!

Óraátállítás eltörlése – kiderült az igazság az egészről! Az óraátállítás világszerte régóta megosztó téma. Bár az eredeti cél a gazdaságosabb energiafelhasználás volt, mára egyre többen kérdőjelezik meg a rendszer létjogosultságát. Egészségügyi szakértők, kutatók és politikai döntéshozók is vizsgálják az évente kétszer történő időváltás következményeit – nemcsak az emberi szervezetre, hanem a társadalomra is.

News7

Az óraátállítás egészségügyi hatásai

A biológiai óránk, vagyis a cirkadián ritmus, szoros összhangban áll a nappalok és éjszakák váltakozásával. Az óraátállítás ezt az érzékeny rendszert zavarja meg, különösen a tavaszi időszámításra való átálláskor. Kutatások szerint a hirtelen változás

    • alvászavarokat okozhat – a korábbi ébredéshez való alkalmazkodás nehézségeket jelenthet, különösen érzékenyebb egyéneknél;
    • fokozza a stresszt – a biológiai ritmus eltolódása stresszhormonok termelését indíthatja el;
    • növelheti a szív-érrendszeri problémák kockázatát – több tanulmány is összefüggést talált az óraátállítás utáni napokban megnövekedett szívinfarktusok száma és az időváltás között
    • csökkenti a koncentrációt – az alvás minőségének romlása és a megváltozott napi rutin akár balesetveszélyes helyzeteket is előidézhet, például közlekedés során




A megszüntetés tervei Európában

Az Európai Parlament már 2019-ben megszavazta az óraátállítás eltörlését, ám a döntés végrehajtása azóta is várat magára. Az egyes tagállamoknak egyezségre kellene jutniuk abban, hogy a nyári vagy a téli időszámítást választják-e véglegesen, ám a folyamatot a COVID-19 járvány és más politikai kérdések háttérbe szorították.

Több ország lakossága támogatja a megszüntetést. Egy EU-s szintű közvélemény-kutatás szerint a válaszadók 84%-a az óraátállítás eltörlése mellett foglalt állást. Egy magyar felmérésen a megkérdezettek 88%-a voksolt arra, hogy végleg leszámoljunk ezzel a gyakorlattal. Az energiahatékonyság szempontjából az óraátállítás jelentősége mára elhalványult, hiszen modern technológiák, például LED-es világítás segítenek csökkenteni a fogyasztást.

Mit hozhat a jövő?

Ha megszüntetik az óraátállítást, az emberek biológiai órájának stabilitása javulhat, ami hosszú távon pozitív hatással lehet az egészségre. Az egységes időszámítás megkönnyítheti az utazást és a nemzetközi együttműködéseket is.

A kérdés azonban továbbra is vitákat szül: az északi országok a nyári időszámítást részesítik előnyben a hosszabb nappalok miatt, míg délen a téli időszámítás tűnik logikusabbnak. Az egyezség tehát nemcsak tudományos, hanem politikai és kulturális kihívás is.

Az óraátállítás jövője Európában még bizonytalan, de az egészségügyi és gazdasági érvek alapján a változás elkerülhetetlennek tűnik. Az idő eldönti, mikor érkezik el a végső búcsú.