Szülők figyelem! Január 20. a határidő, le ne maradjon!
Szülők figyelem! Január 20. a határidő, le ne maradjon! December 27-én megnyílt az Oktatási Hivatal informatikai felülete, amelyen benyújthatják a szülők a kérelmeket a tankötelezettség kezdő időpontjának halasztására vagy korábbi megkezdésérre. A dokumentumokat január 20-ig lehet beadni – közölte az Oktatási Hivatal (OH) az MTI-vel. Összeszedtünk minden fontos tudnivalót arról, amire szüksége lehet, ha élni kíván a lehetőséggel.
Ahogy arról korábban írtunk, ha a szülő vagy a gyám valamilyen okból úgy látja, hogy a következő tanévben tankötelessé váló gyermeke még nem érett az iskolakezdésre, vagy éppen indokolt, hogy még nem tanköteles gyermeke szeptemberben megkezdje az iskolát, az OH-hoz nyújthatja be kérelmét, amelyhez bármilyen lényegesnek tartott dokumentumot mellékelhet. A hivatalban szükség esetén a gondoskodnak arról is, hogy a gyerek fejlettségi szintjét szakértői bizottság mérje fel.
A gyerek hatéves korának betöltése után a tankötelezettség megkezdésének halasztását egy alkalommal és egy nevelési évre lehet kérelmezni. Amennyiben a gyerek augusztus 31-ig a hetedik életévét is betölti, a tankötelezettség megkezdését tovább nem lehet halasztani.
Már elérhető a formanyomtatvány
A hivatal honlapján már elérhető a kérelemhez szükséges formanyomtatvány, amely valamennyi szükséges adatot tartalmaz, és a szülők Ügyfélkapu+ vagy DÁP alkalmazással hitelesítve elektronikusan, illetve kinyomtatva, postán is eljuttathatják azt az Oktatási Hivatalnak. Az űrlap használata nem kötelező, ám jelentősen megkönnyíti a kérelmek benyújtását és feldolgozását.
A kérelmekről – szükség esetén a területileg illetékes pedagógiai szakszolgálat bevonásával – a hatályos jogszabályok alapján az Oktatási Hivatal dönt.
A hatéves kortól kötelező iskolakezdés szabályain 2019-ben változtatott a kormány, és ezek 2020 januárjában léptek életbe – írta a Telex. Ekkor a 2019-es köznevelési törvény részeként fogadta el az Országgyűlés, hogy a tankötelezettség korhatárát lejjebb viszik, tehát azoknak a gyerekek, akik augusztus 31-ig betöltik a hatodik életévüket, alapesetben el kell kezdeniük az iskolát, vagyis a szülők és az óvodapedagógusok már nem dönthetnek önállóan a plusz egyéves visszatartásról
A kormány azzal indokolta a változást, hogy az új rendszerrel el akarják kerülni az indokolatlan visszaéléseket és felmentéseket, amelyek miatt az első osztályokban akár két év korkülönbség is kialakult a gyerekek között. A valóban iskolaéretlen gyerekeket pedig azért szűrnék ki, hogy fel tudják készíteni őket a sikeres iskolakezdésre, és elkerülhetők legyenek a korai iskolai kudarcok.