Site icon News7

Változások Január 1-től, avagy mi mennyi 2025-ben!

Változások Január 1-től, avagy mi mennyi 2025-ben!

Változások Január 1-től, avagy mi mennyi 2025-ben! Számos változást hoz az új esztendő, ezekből gyűjtöttünk össze egy csokorral.

Friss hírek >>

2025. január 1-jétől 3,2%-kal nő a következő ellátások, juttatások összege: öregségi nyugdíj; özvegyi nyugdíj; szülői nyugdíj; árvaellátás; baleseti hozzátartozói nyugellátás; mezőgazdasági szövetkezeti öregségi, munkaképtelenségi, özvegyi járadék; mezőgazdasági szakszövetkezeti tagok növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi, özvegyi járadéka; korhatár előtti ellátás; szolgálati járandóság; átmeneti bányászjáradék; táncművészeti életjáradék; rokkantsági ellátás; rehabilitációs ellátás; baleseti járadék; bányászok egészségkárosodási járadéka; fogyatékossági támogatás; vakok személyi járadéka; a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított ellátás.

A minimálbér 9 százalékkal, 290 800 forintra nő, a garantált bérminimum pedig 348 800 forintra, ami 7 százalékos emelésnek felel meg. Ez a hároméves bérmegállapodás része.

A gyermeket nevelő családok számára a családi kedvezmény mértéke két lépcsőben, 2025. július 1-el másfélszeresére, majd 2026. január 1-el a kétszeresére fog emelkedni az adótörvény-módosítás értelmében.

A minimálbér emelésével számos családtámogatási ellátás összege is növekszik. Az érintettek az emelt összegeket először februárban fogják megkapni. A gyermekgondozási díj (GYED) a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának 70%-a, de maximális összege havonta legfeljebb a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a lehet. 2024-ben ez havi bruttó 373 520 forint volt, mivel a minimálbér ebben az évben 266 800 forint. A 2025-ös évben a minimálbér 9%-kal, bruttó 290 800 forintra nő, így a GYED felső határa havi bruttó 407 120 forintra emelkedik. Januártól a GYOD összege is emelkedik, ez 2022-től a minimálbér 100%-ával egyezik meg, így 2025-ben bruttó 290 800 forint lesz.




Nő a bírósági dolgozók illetménye, ez szintén egy hároméves emelési program része. A következő három évben a bírák jövedelme 48 százalékkal, a bírósági titkároké és fogalmazóké átlagosan 82 százalékkal, más bírósági alkalmazottaké pedig 100 százalékkal emelkedik.

A vízügyi dolgozók januártól átlagosan 30 százalékos emelést kapnak.

Munkáshitel néven új hitelprogram indul a dolgozó fiataloknak. 17 és 25 év között lehet igényelni január 1-jétől. Legfeljebb 4 millió forintnyi kedvezményes hitelt lehet majd felvenni 10 éves futamidőre.

Bővülnek a lakhatási támogatások is. A munkáltatók jelentős adókedvezményt kapnak ahhoz, hogy lakhatási támogatást nyújtsanak 35 év alatti dolgozóiknak, legfeljebb havi 150 ezer forint értékben. Ezt lakbérre és hiteltörlesztésre lehet fordítani.

Elindul a Vidéki Otthonfelújítási Program is. Ezt 5 ezer fő alatti településeken élő gyermekes családok vehetik igénybe. A támogatás egy 3 millió forintos vissza nem térítendő támogatásból és egy 6 milliós kedvezményes kölcsönből áll.

A SZÉP-kártyán lévő összeg 50 százalékát januártól lakásfelújításra is lehet fordítani.

35 évre emelkedik a korhatár a babaváró hitel igénylésénél.

Jelentős program indul a kisvállalkozások támogatására februárban. A tőkeprogram Demján Sándorról kapta a nevét, és az a célja, hogy ösztönözze a kisvállalkozások beruházásait és javítsa tőkeellátottságukat és hitelképességüket. Bővül majd azon mikrovállalkozások köre is, amelyek olcsóbban juthatnak áramhoz. Külön támogatási program indul annak érdekében, hogy minden vállalkozásnak legyen saját honlapja.

Exit mobile version