Így adózunk 2025-ben, Január 1-től életbe lépő változások!

Így adózunk 2025-ben, Január 1-től életbe lépő változások!

Így adózunk 2025-ben, Január 1-től életbe lépő változások! Adóemelések és adókedvezmények, eltörölt, mégis maradó illetve átalakuló sarcok, új elvonások.  Számos szigorítás és könnyítés is szerepel az elfogadott 2025-ös adócsomagban. Íme a legfontosabb adóváltozások.

News7.hu

Családi kedvezmény

2025. júliustól 50 százalékkal emelkedik a gyermeket nevelő családok adó- és járulékkedvezménye. Majd 2026 januártól még egy 50 százalékos emelés jön (a jelenlegi összeghez képest). Ez azt jelenti, hogy:

  • az egy gyermekeseknél a mostani legfeljebb havi 10 ezer forintos kedvezmény előbb maximum 15, majd 20 ezer forintra emelkedhet,
  • a kétgyermekesek nettója most legfeljebb gyerekenként 20 ezer forinttal, azaz összesen havi 40 ezer forinttal nőhet a családi kedvezmény révén, 2025. júliustól ez már 60 ezer forintot, 2026. januártól pedig 80 ezer forintot is jelenthet havonta.

Mint megírtuk, az egy- és kétgyerekesek kedvezménye a minimálbérből és bérminimumból is érvényesíthető most is, és az lesz a jövőben is.

  • A legalább háromgyerekeseknek gyerekenként 33 ezer forint lehetett eddig az érvényesíthető kedvezmény. Három gyerek esetén ez összesen 99 ezer forint/hó. Ami júliustól összesen 148 500 forint lehet, 2026 januárjától pedig már havi 198 ezer forint, amennyiben van annyi keresetük a szülőknek. Ehhez egyébként minimum bruttó 591 ezer forintos fizetés kell összesen.

A gyermekek után járó adó- és járulékkedvezmény érvényesítési szabályai nem változtak.

2025-től a családi kedvezményt az első házasok, valamint a 25 év alattiak kedvezményét csak magyar, EGT-beli, és ukrán, illetve szerb állampolgárok vehetik igénybe, azaz például az itt élő török vagy kínai állampolgárok nem lesznek jogosultak rá – hívta fel a figyelmet a PwC.

Inflációkövető adóemelés

Több adónál és illetéknél is új szabály 2025. januártól, hogy az előző évi júliusi infláció mértékével (aktuálisan 4,1 százalék) automatikusan emelkednek a tételes fizetendők. Inflációkövetően emelkedik a gépjárművek és pótkocsik vagyonszerzési illetéke (köznyelven az átírási illeték), a gépjármű regisztrációs adó, a gépjárműadó (de a plug-in hibridek 2026 végéig adómentesek) és a jövedéki adók (üzemanyagok, energiatermékek, alkoholos italok).




A cégautóadó 2025-ben húsz százalékkal emelkedik, a dohánytermékek jövedéki adója pedig 8 százalékkal nő, majd 2026-tól ezek is inflcáiókövetőek lesznek.

Kedvező adózású lakhatási támogatás fiataloknak

A munkáltatók a 35 év alatti munkavállalóiknak évi maximum 1,8 millió forintig (havi 150 ezer forintig) adhatnak béren kívüli juttatásként támogatást lakásbérleti díjuk megfizetéséhez. Vagy lakáscélú hitelük törlesztéséhez. Ehhez a magánszemély köteles bemutatni a munkáltatójának a lakhatási támogatás igénybevétel alapjául szolgáló bérleti vagy hitelszerződést. A fenti összeghatár felett egyes meghatározott juttatásnak számít a támogatás, ami még mindig kedvezőbb, mint a bér közterhe.

Adóváltozások a SZÉP-kártya esetében

A törvénymódosítás értelmében lehetőség lesz a SZÉP-kártyára adott munkáltatói támogatás 50 százalékának lakásfelújítási célú felhasználására. 2025-ben adómentesnek minősül majd az önkéntes nyugdíjpénztári számlákon felhalmozott összeg lakáscélú felhasználása.

Aktív magyarok néven új zsebbel is bővül a SZÉP-kártya: az aktív életmód elősegítésére adhat a munkáltató havi 10 ezer forintot, éves szinten 120 ezer forintot.

Január 1-jétől a munkáltató béren kívüli juttatásként akár havi 150 ezer forintig, azaz éves szinten maximum 1,8 millió forintig albérletidíj- vagy lakáshiteltörlesztőrészlet-támogatást utalhat 35 év alatti munkavállalóinak.