Site icon News7

Bankszámlások figyelem, hatalmas áremelés jön a bankoknál ismét!

készpénzfelvétel bankautomata

Bankszámlások figyelem, hatalmas áremelés jön a bankoknál ismét!

Bankszámlások figyelem, hatalmas áremelés jön a bankoknál ismét!A kormány tavaly augusztusban úgy döntött, hogy megemeli a bankok tranzakciós illetékét, de nem engedte, hogy ezt a pénzintézetek december végéig átterheljék az ügyfelekre. Azonban itt a január, és a díjemelési stop lejárt, a bankok pedig már arról is döntöttek, mennyivel emelik a költségeinket. Egyes pénzintézetek januártól, mások februártól élesítik a változásokat, amelyeket részletesen összegyűjtöttük.

News7 friss hírek >>>

Mint korábban bemutattuk, a díjemelésre azért kerül sor, mert a kormány 2024. augusztus 1-től megemelte a szinte minden gyakori pénzügyi műveletet terhelő tranzakciós illetéket.

A kormány ugyanakkor kikötötte, hogy december végéig ezt a díjemelést a bankok nem terhelhetik át a lakossági ügyfelekre, és megtiltotta a kedvezmények eltörlését is.

Az állami elvonásokat tehát a bankoknak kell fizetniük, de januártól nincs megtiltva, hogy áthárítsák azt az ügyfelekre. Ezzel a lehetőséggel pedig élnek is, ám különböző időpontokra időzítik az emeléseket:

  • Raiffeisen Bank: 2024. november 21-től terhelik át a megemelt adót az új ügyfelek egy részére. A meglévő ügyfelek pedig 2025. február 17-től találkozhatnak az új díjakkal.
  • OTP Bank: 2025. január 1.
  • K&H Bank: 2025. január 6.
  • CIB Bank: 2025. január 17.
  • MBH Bank: 2025. január 31.
  • UniCredit Bank: 2025. február 1.
  • MagNet Bank: 2025. február 1.
  • Polgári Bank: 2025. február 1.
  • Wise: 2025. február 1.
  • Erste Bank: 2025. február 3.
  • Gránit Bank: 2025. február 14.

Emlékezetes, hogy nem minden bank fogadta jól az illetékemelést, az OTP vezérigazgató-helyettese, Bencsik László az Indexnek úgy fogalmazott, hogy „ez a [kormányzati] lépés olyan, mintha a Revolut találta volna ki”. Ezalatt arra gondolt, hogy szerinte a fintech cég nincs rákényszerülve, hogy áthárítsa ügyfeleire a megemelt illetéket, szemben a hagyományos bankokkal, amelyek így versenyhátrányba kerülhetnek.

Ennyivel emelt az OTP

Elsőként az OTP Bank élesítette az új díjszámítást 2025. január 1-jével. A hitelintézet jelentősen megemelte az átutalási költségeket: bankon belül 0,3 százalékról 0,45 százalékra, bankon kívül pedig 0,35 százalékról 0,5 százalékra nő a tranzakciós díj.

A legnagyobb változás a maximális díjaknál látható: egy bankon kívüli átutalásnál az eddigi 14 522 forint helyett akár 25 ezer forintot is elkérhetnek januártól.

Ezt a maximumszintet persze jellemzően a nagyobb, több millió forintos utalásokkal érhetjük el.

  • Nem menekülnek meg a készpénzfelvételt preferáló ügyfelek sem. Az OTP saját automatáiból történő készpénzfelvétel díja 159 forint plusz 1,49 százalékról januártól 159 forint plusz 1,79 százalékra emelkedik.
  • A más bankok automatáiból történő készpénzfelvétel még drágább lesz: 1581 forint plusz 0,6 százalék helyett 1581 forint plusz 0,9 százalékot kell fizetni.

Ehhez érdemes hozzátenni, hogy az ingyenes készpénzfelvételi keret minden hazai bankra, így az OTP-re is vonatkozik, ennek értelmében havi 150 ezer forint készpénzt vehetünk fel díjmentesen, legfeljebb két részletben, amihez bármelyik belföldi ATM-et használhatjuk, illetve ezt 2024 áprilisától a postákra is kiterjesztették.

Az ingyenes keret lejártával 100 ezer forint készpénz felvétele a következőképp alakul:

  • belföldi OTP ATM-ből: 1949 Ft
  • belföldi idegen ATM-ből: 2481 Ft
  • belföldi OTP-s bankfiókban bankkártya nélkül: 3249 Ft
  • bankkártyával postán: 2267 Ft

Az OTP-nél a Bázis számla (amely a legnépszerűbb) számlavezetési díjai nem változnak. Az ügyfél bankkártyás vásárlás után nem fizet tranzakciós díjat, viszont utalások után igen, ám az elektronikus átutalásnál ez kedvezmények igénybevételével nullázható.

A díjemelésekkel kapcsolatban személyesen is volt alkalmunk kérdezni Bencsik Lászlót, a hitelintézet vezérigazgató-helyettesét, aki elárulta, hogy

havi 300 forinttal nő a bankolási költségük a tipikus OTP-ügyfeleknek.

Azonban a díjemelés tompítására a következő kedvezményeket biztosítják:

  • E-utalási kedvezmények: Új akció részeként az egyik legnépszerűbb, 100 ezer forintig ingyenes e-utalási kedvezmény díjmentes lesz 2025-ben, a szolgáltatás igényléshez kötött. Az OTP Prémium Next szolgáltatásával – 2025-ben is változatlan számlavezetési díj mellett – akár egymillió forintig is növelhető a limit.
  • Árfolyam+: 2025-ben továbbra is díjmentesen lesz elérhető a deviza-középárfolyamon történő devizaváltást biztosító kedvezményelem, havi 600 000 forintig forintszámláról történő elektronikus devizaátutalásoknál, valamint külföldön forintalapú betéti kártyával történő fizikai kártyás vásárlásoknál.
  • Ingyenes készpénzfelvétel külföldön 2025-ben is: Több mint 2600, az OTP Csoport által üzemeltetett ATM-en nyolc országban.
  • Kedvezményprogram: Az OTP Kedvezményprogram a legnagyobb ilyen típusú banki program Magyarországon – csaknem száz aktív banki partnernél érhető el pénzvisszatérítés és különböző kedvezmények az ügyfelek számára.

Bencsik László egy novemberi eleji sajtóeseményen a kormánynak odaszúrta, hogy pozitív a helyzet a hitelezés tekintetében. A harmadik negyedéves GDP-szám nem azért lett olyan gyenge, mert a bankok nem hiteleznek.

Hogyan mérsékelhetjük a banki költségeinket?

Gergely Péter szerint a bankváltáson kívül is van arra mód, hogy az ügyfelek kompenzálják a banki díjemelkedéseket.

  • Egyrészt érdemes változtatni a bankolási szokásokon. Készpénzfelvételek helyett szinte mindenhol elérhető már a bankkártyás vásárlás, amely minden banknál korlátlanul ingyenes.
  • Aki ingyen utalna, annak szóba jöhet a QR-kódra utalással történő fizetés, mely bolti vásárlásoknál használható a bankkártyás fizetés helyett, a magánszemélyek közötti utaláshoz pedig rendelkezésre áll a fizetési kérelem, melynek kifizetése minden banknál ingyenes. (Jelenleg a fizetési kérelem feladása is díjmentes a legtöbb banknál, és a díjmentességet követően is sokkal olcsóbb lesz, mint egy átutalás díja.)
  • Ezenkívül több banknál, így például a CIB Bank vagy a Raiffeisen Bank egyes díjcsomagjaiban az állami illetékmentes határig nemcsak a pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelő banki díjat nem kell megfizetni, hanem a teljes banki díjat sem, tranzakciónként 50 ezer forintig.
  • Vagyis 50 ezer forintokra bontva egy nagyobb összeget is korlátlan számban ingyen át lehet utalni.
  • Ezenfelül léteznek még korlátlan összegre vonatkozóan teljes átutalási díjmentességet biztosító csomagok a Gránit Banknál, a KDB Banknál, az Oberbanknál és az UniCredit Banknál.

A tranzakciónként 50 ezer forintig díjmentes, illetve a korlátlanul díjmentes tranzakciók általában csak akkor érvényesek, ha az ügyfél a banki mobilapplikációval, esetleg az internetbankkal saját maga utalja át a pénzt.

Exit mobile version