Site icon News7

Most jött a hír az étolaj a liszt a tészta és a kristálycukor áráról, ez várja a Magyarokat a boltokban!

Most jött a hír az étolaj a liszt a tészta és a kristálycukor áráról, ez várja a Magyarokat a boltokban!

Most jött a hír az étolaj a liszt a tészta és a kristálycukor áráról, ez várja a Magyarokat a boltokban! Hatalmas áremelkedés jön a boltokban 2025 elején: Most jött a hír az étolaj a liszt és a kristálycukor áráról! A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb inflációs jelentése szerint a vállalatok nyereségcsökkentéssel próbálják mérsékelni az áremelések mértékét, azonban a növekvő költségek miatt 2025 elejére jelentős áremelkedés várható – összegezte az MNB elemzése alapján a HVG.

News7.hu

A 2025-ös inflációs kilátásokat illetően az MNB több forgatókönyvet vázol fel. A legjobb esetben 3,3 százalékos, a legrosszabb esetben 4,1 százalékos éves átlagos inflációra számítanak. Az elemzők egyetértenek abban, hogy az év első hónapjaiban magasabb lehet az infláció, mint 2024 végén, majd ezt követően lassulás várható.

2025 Januártól ismét áremelés várható az alapvető élelmiszereknél, ami várhatóan infláció feletti lesz! Hat év alatt megduplázódtak az élelmiszerárak Magyarországon, miközben az Európai Unióban átlagosan 40 százalékos drágulásról számoltak be. Az árstop és a kötelező akciózás kivezetése után az alapvető élelmiszerek közül a liszt, a cukor és az olaj ára emelkedett drasztikusan. Az elmúlt évben a spanyoloknál és a hollandoknál lehetett legolcsóbban bevásárolni a boltokban.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a drágulás mértéke júniusról júliusra az alapvető élelmiszereknél azonnal meglátszott, a liszt 38,1, a cukor 13,9 és az étolaj 9 százalékkal drágult. Ez annak volt betudható, hogy az árstopot és a kötelező akciózást kivezette a magyar kormány.Az Integritás Hatóság hétfőn kiadott közleménye szerint az RSZTOP keretében végrehajtott projektek közül az egyik, a Halker Kft. által vezetett konzorcium 70 százalékkal, bruttó 7,6 milliárd forinttal túlárazta a költségeket.A másik érintett projekt, amelyet a Káta-Mill Plusz Kft. irányított, 37 százalékos, bruttó 2,6 milliárd forintos túlárazással valósult meg.A hatóság értékelése szerint ezek a cégek felelősek azért, hogy a rászorulók 38 százalékkal, azaz 1,4 millió csomaggal kevesebb élelmiszert kaptak, mint amennyi rendelkezésre állt volna.Az elmúlt évek felelőtlen gazdálkodása miatt a várható 3,7 millió csomag helyett csupán 2,3 milliót osztottak ki.



Pofátlan túlárazás

A túlárazás mértékét jól szemlélteti, hogy az élelmiszercsomagokban szereplő 1 kilogrammos kristálycukrot az SZGYF a KSH által mért bruttó fogyasztói árak közel ötszöröséért vásárolta meg. Míg a cukor átlagos bruttó fogyasztói ára 2017-ben 266 forint volt, a beszerzési ár 960 forintra rúgott.

Az árak azóta tovább emelkedtek, hiszen 2022-re a kilogrammos kristálycukor ára 1036 forintra nőtt, miközben az átlagos bruttó ár 262 forint volt.

A Hatóság fellépése

Bíró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke hangsúlyozta, hogy az intézmény megfelelő jogkörökkel rendelkezik az ilyen ügyek feltárására és az eljárások végigvitelére.

A hatóság elnöke hangsúlyozta, hogy bár az Integritás Hatóság célja a bűnösök felelősségre vonása és a pénz visszaszerzése, az ilyen ügyek sokszor elhúzódnak, és az elkövetők büntetlenül megússzák a következményeket.

Az ügy fejleményei figyelmet érdemelnek, és a társadalom joggal várja el, hogy a hatóságok hatékonyan fellépjenek a hasonló visszaélések ellen, biztosítva, hogy a jövőben ne történhessenek ilyen pofátlan csalások a rászorulók kárára.

Exit mobile version