Cukorbetegek figyelem! Sokan kaphatnak rövidebb időre jogosítványt!

Cukorbetegek figyelem! Sokan kaphatnak rövidebb időre jogosítványt!

Cukorbetegek figyelem! Sokan kaphatnak rövidebb időre jogosítványt! A vezetői engedélyeket alapesetben 10 évre adják ki, azonban a cukorbetegek jogosítványa maximum 5 évre szól.

www.news7.hu

„Cukorbetegek esetében rövidebb időre állapítják meg az egészségügyi alkalmasságot, ami A- és B-kategóriás jogosítvány esetén alapesetben legfeljebb 5 év. Ennek célja, hogy a vezetői engedély meghosszabbítása során mód nyíljon a beteg egészségi állapotváltozásának nyomon követésére” – írja a WebBeteg.

A diabétesz ugyanis kockázatot jelenthet a gépjárművezetés szempontjából, mind a cukorbeteg sofőr, mind a közlekedés más résztvevői számára. Mint írják, általánosságban a jól kezelt, hipoglikémiára kevéssé hajlamos és szövődményektől mentes cukorbeteg biztonságosan vezethet és nincs akadálya a jogosítvány megszerzésének. Ugyanakkor indokoltak bizonyos korlátozások és a rendszeres felülvizsgálat ezen betegségben érintetteknek. Hazánkban jelenleg mintegy 1,2 millió ember érintett cukorbetegségben.

Így szerezhet egy cukorbeteg jogosítványt

A jogosítvány megszerzésének egészségügyi feltételeit jogszabályok írják elő. Jelenleg a 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet szabja meg a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának feltételeit.

Eszerint a cukorbetegeknek rövidebb időre állapítják meg az egészségügyi alkalmasságot, ami A- és B-kategóriás jogosítvány esetén alapesetben legfeljebb 5 év.

Az időkorlát célja, hogy a vezetői engedély meghosszabbítása során lehetőség legyen a beteg egészségi állapotváltozásának nyomon követésére. Minden esetben mérik az anyagcserehelyzetet, a hipoglikémiára való hajlandóságot és az esetleges szövődményeket, társbetegségeket is. A társbetegségek esetén különös tekintettel figyelik az esetleges szemészeti szövődményeket.

Ismétlődő vércukoresések, nagyfokú látásromlás esetén a korábbi alkalmassági besorolás is változik.

Ebben az esetben nem kaphat jogosítványt egy cukorbeteg

Az alkalmassági vizsgálatot első fokon a vizsgált személy háziorvosa, vagy a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatást nyújtó orvos végzi. Az alkalmasságot megállapító orvosnak figyelembe kell vennie a diabetológus szakorvos szakvéleményét is. A vizsgálat azon betegek esetében szükséges, akik gyógyszeres kezelés (tabletta, inzulin) alatt állnak cukorbetegségük miatt, hipoglikémia kialakulásának kockázatát hordozzák, vagy látásromlásukra befolyással van a betegségük.

Abban az esetben, ha a felülvizsgálat során megállapítják, hogy egy cukorbeteg szemészeti szempontból alkalmatlan a járművezetésre, vagy

  • szakorvosi vélemény alapján a vezetés biztonságát veszélyeztető mértékű kettőslátása van, illetve
  • akinek lencsékkel sem kellően korrigálható, nagy mértékben csökkent látásélessége, illetve
  • csökkent kontrasztérzékenysége van, nem kaphat jogosítványt.