Hatalmasat emelkedtek az élelmiszer árak, ennyit emelkedett a liszt, cukor, olaj, tej és a zöldségek!

Hatalmasat emelkedtek az élelmiszer árak, ennyit emelkedett a liszt, cukor, olaj, tej és a zöldségek!

Hatalmasat emelkedtek az élelmiszer árak, ennyit emelkedett a liszt, cukor, olaj, tej és a zöldségek! A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2024 decemberében éves szinten 4,6 százalékos általános inflációt mutatott ki, és ezen belül az élelmiszereknél 5,4 százalékos drágulást mért. A hivatalos adatok szerint a tojás ára egy év alatt 21,9, a tejé pedig 19,5 százalékkal ment fel, ez az a két fő termék, amelyről azóta már a kormány is bejelentette, hogy figyeli, és szükség esetén akár be is avatkozik az árképzésébe.

Kapcsolódó cikk, élelmiszer árak >>>

A G7-nek 2020 és 2024 januárja között volt egy havonta bővülő saját fogyasztói kosara, minden hónapban elmentünk a boltokba, és felírtuk 42, többnyire alapvető élelmiszer aktuális árát. A lista és a vásárolt mennyiségek a mondat végén lévő csillagra kattintva kinyithatók

. A felmérést négy boltláncban, az Aldiban, a Lidlben, a Penny-ben és a Tescóban) végeztük el, ugyanazzal a módszertannal (amely erre a csillagra kattintva olvasható), és a négy bolt árainak átlagát tekintettük mérvadónak.

Most egy év elteltével, azaz január végén újra megnéztük a 42 termék árát, és megtöltöttük a virtuális bevásárló kosarunkat ugyanannyi áruval, mint egy évvel ezelőtt.

Ha már a kormány rá van kattanva a tojásra és a tejre, rögtön le is írjuk, hogy mi ebben a négy boltban 2024 januárjában 40-44 forintos tojásokkal találkoztunk, most viszont már csak 69-75 forintosokkal. Ha az átlagokat hasonlítjuk össze, akkor ez 74,4 százalékos drágulás, szemben a decemberi hivatalos 21,9 százalékkal.

A különbség mindenesetre jelentős

Fontos körülmény, hogy a két adat felvételi ideje között akár közel két hónap is eltelhetett (december eleje – január vége), és természetesen a KSH módszertana a statisztikailag helyes, a miénk egy laikus megfigyelés. A különbség mindenesetre jelentős.

A másik kipécézett termékcsoportnál, a tejeknél jóval bonyolultabb a helyzet, hiszen sokféle tej van a boltokban, ráadásul a 2,8-as UHT 2024 elején még benne volt a kötelező akciózásban is, vagyis az ára akkor még központilag torzított volt. Az viszont biztos, hogy az 1,5-ös UHT tej nekünk 2024 elején még mindenhol 254 forintba került, most viszont 329 forintot kérnek érte, ez pedig 29,5 százalékos drágulás.

Igaz, mi mindig a legolcsóbb, de akció nélkül számított árakat néztük, ez általában a saját márkás termék, és könnyen elképzelhető, hogy a drágább, gyártói márkás tejeknél kisebb volt az áremelkedés, ami a hivatalos inflációs adatot így lefelé húzta. A laikus tapasztalás azonban a tejeknél is a jóval magasabb infláció.

Az ESL tejeknél egyébként mi 22-23 százalékos drágulás mértünk, ami igen közel áll a decemberi KSH-adathoz.

Nem meglepő módon a kötelező akciózás torzítása alól felszabaduló termékek egy év alatt alaposan megdrágultak, a cukor 17, a liszt 31, az étolaj 54, a 2,8-as UHT tej pedig 75 százalékkal ment fel egyetlen év alatt. Költői kérdés lehet, hogy ha az árstop és a kötelező akciózás ideje alatt a boltok a kieső bevételeiket más termékek tervezettnél nagyobb áremelésével kompenzálták, akkor visszafelé ugyanez megtörtént-e az elmúlt hónapokban?

A tejtermékek (vaj, sajt, túró, joghurt, kefir) általában véve is 20 százalék körüli drágulásban vannak, és ahogy azt nemrég megírtuk, ennek hátterében részben az áll, hogy külső okok miatt a nyerstej nemzetközi ára emelkedett. Részben viszont van egy olyan tényező is, amiről a kormányzati kommunikáció hallgat: a tej árát már jó ideje az euróban lévő alaphoz viszonyítják a magyarországi üzletkötéseknél is, így a forint gyengülése elég gyorsan megjelenik a boltok polcain. Hiába magyar a tehenészet és a tej, a vásárló szempontjából majdhogynem olyan a végtermék, mintha euróövezetből származó import volna.

Érdemes arra is figyelni, hogy a magyar kormányzati kommunikációban szentségtörésnek számító növényi italok közül a zabital (amelyet hivatalosan nem lehet még hírből sem összehasonlítani a tehéntejjel, annak ellenére, hogy sokan azt helyettesítik vele környezetvédelmi, állatjóléti szempontok és/vagy laktózérzékenység miatt) ára egy év alatt átlagosan csak 7,2 százalékkal emelkedett. Sőt, a teljes képhez az is hozzátartozik, hogy ha nem a négy bolt átlagát nézzük, hanem belemegyünk az egyes boltok árazásába, akkor egy éve 399 forintért juthattunk hozzá a legolcsóbb helyen, most pedig 389-ért, azaz kis odafigyeléssel ma a termék 10 forinttal olcsóbban beszerezhető, mint 2024 elején.

Míg a tejipar ezer külső és belső gonddal küzd, a növényi italok nemzetközi piaca fellendülőben van, és most kezdi elérni azt a méretet, amelytől méretgazdaságossági előnyöket lehet remélni. A növényi italok vonata jó pár éve elindult, sokan tettek arra, hogy a tehéntejet előbb-utóbb nagy mennyiségben ilyenekkel fogják helyettesíteni a vásárlók, de a magyar piaci szereplők erre a vonatra nem szálltak fel, most pedig már jóval nehezebb is lenne.

Kosarunkban ugyan nincs laktózmentes tej, de nem lenne meglepő, ha az egy év alatt jóval nagyobbat drágult volna, mint a növényi italok.

Olcsó poénként egy magyaros vasárnapi ebédet ajánlanánk a spórolni vágyó olvasóknak: a húsleves-rántott hús-krumplipüré fő összetevőinek ára ugyanis egy év alatt úgy változott, hogy összességében talán kiadják a nullához közelítő inflációs mutatót.

A nagy bevásárlásunk 2024 januárjában összesen 23 390 forintba került, idén január végén ugyanezért 25 524 forintot kellett volna fizetnünk, vagyis a mi kosarunk szerinti éves infláció januárban 9,12 százalék volt.