Site icon News7.hu

Megdöbbentő: Ekkor áremelkedés várja a nyugdíjasokat a boltokban!

Megdöbbentő: Ekkor áremelkedés várja a nyugdíjasokat a boltokban!

Megdöbbentő: Ekkor áremelkedés várja a nyugdíjasokat a boltokban! Hiba jön a 13.-ik havi nyugdíj az infláció akkora probléma, hogy a Kormány nehezen küzd meg vele.

Kapcsolódó cikk: Élelmiszer árak, áremelés >>>

A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést mutatott, amelyet a vásárlók már a mindennapi bevásárlások során is érezhetnek. Az áremelkedés nemcsak hazai, hanem európai szinten is megfigyelhető, miközben a tejtermékek iránti kereslet továbbra is stabil maradt

2024 októberében a nyers tej felvásárlási ára kilogrammonként 182,86 forint volt, ami 5,6 százalékos növekedést jelent az előző hónaphoz képest, és 17 százalékkal haladta meg a tavalyi év azonos időszakának árait. Az exportárak még jelentősebb emelkedést mutattak: kilogrammonként 226,6 forintra nőttek, ami 30 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi szintnél.

Miközben az exportált tej mennyisége októberben 8 százalékkal csökkent, az idei év első tíz hónapjában összességében 5 százalékos növekedést regisztráltak. Ez azt jelzi, hogy a magyar tej továbbra is keresett a nemzetközi piacon, ami az exportárak rekordmagasságát is magyarázza.

Fogyasztói árak alakulása: mi drágult leginkább?

A tejtermékek fogyasztói árai folyamatos emelkedést mutatnak. Októberben a legjelentősebb áremelkedések az alábbi termékeknél figyelhetők meg:

Mi áll az áremelkedés hátterében?

Az árnövekedés mögött több tényező áll:

Fogyasztási trendek és hazai piac

Bár a tejtermékek ára jelentősen emelkedett, a fogyasztás nem csökkent drámaian. Sőt, bizonyos termékek, mint a friss tej, az UHT-tej, a natúr joghurt és a trappista sajt iránti kereslet még nőtt is. A hazai feldolgozók belföldi értékesítése szintén növekedett, azonban néhány kategória, például a vaj és a sajtok, még mindig elmarad a 2022-es szintektől.

A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács szerint a kereslet stabilitása hozzájárulhat az árak hosszú távú stabilizálódásához, azonban az ágazat szereplői továbbra is komoly kihívásokkal szembesülnek, például az uniós árverseny és a növekvő költségek miatt.

Kitekintés: Mire számíthatunk?

Az árnövekedés üteme valószínűleg tovább folytatódik, különösen az exportárak és a feldolgozói költségek függvényében. A tejtermékek árai várhatóan a következő hónapokban is növekedni fognak, amelyet a nemzetközi trendek is alátámasztanak.

A háztartások számára mindez azt jelenti, hogy a tejtermékek vásárlása továbbra is nagyobb terhet róhat a családi költségvetésre, miközben az ágazat szereplői a stabil keresletre és az exportpiaci lehetőségekre alapozva próbálják fenntartani a hazai tejtermelés versenyképességét.

Exit mobile version