Rossz hír érkezett a nyugdíjasoknak, sok pénztől esnek el!
Rossz hír érkezett a nyugdíjasoknak, sok pénztől esnek el! Szerdától már a nyugdíjasok is igénybe vehetik a vidéki otthonfelújítási támogatást. Ennek keretében a kistelepülésen élők 3 millió forint önerő mellé 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaphatnak. Már most látszik, hogy sokan elesnek a lehetőségtől, mert az örökösük nevére íratták az ingatlant
News7.hu
Januárban egy szűkített körnek indította újra a kormány a 2021-2022-ben népszerű lakásfelújítási programot. A 2025 januárjától igényelhető támogatást az 5 ezer főnél kisebb településen élő, legalább egy gyermeket nevelő családok vehetik igénybe az otthonuk felújítására. (Ezért lett a neve vidéki otthonfelújítási program.)
A korábbi, jóval szélesebb körben elérhető támogatáshoz képest szigorítás, hogy 5 évig a felújított ingatlanban kell élni.
Már a nyugdíjasoknak is elérhető
Március 26-ától ez a program a vidéki nyugdíjasok számára is elérhetővé vált. A Piramis Építőház Kft. pályázati tanácsadó csoportjánál már az indulás előtt is több mint 120 pályázni szándékozó idős ember jelentkezett, az igényeikről és az adódó nehézségekről pedig pontos kimutatást készítettek.
A pályázni szándékozók közül a legtöbben nyílászáró cserére (34 százalék), tető cseréjére (28 százalék), homlokzati hőszigetelésre (27 százalék), kül- vagy beltéri festésre (27 százalék) és fürdőszoba felújításra (26 százalék) igényelnék a támogatást, ezen felül – de jóval kisebb arányban – szerepel még a tervek között fűtés korszerűsítés, klíma beépítés, erkély és teraszfelújítás, kémény rekonstrukció vagy éppen a beépített bútorok cseréje is, hiszen a támogatás a felújítási munkálatok roppant széles skálájára igénybe vehető, és ezek kombinálhatóak is egymással.
Mi a fő probléma?
A pályázati tanácsadó csoportnál visszatérő probléma, hogy számos idős ember rég átíratta már a házát a gyermekeire vagy az unokáira, és csak élete végéig tartó haszonélvezeti joggal lakik benne.
– Sok nyugdíjas azért nem fogja tudni igényelni ezt a támogatást, mert a tulajdonviszonyt igazolniuk kell, a haszonélvezeti jog erre nem jogosít fel. Megítélésünk szerint ezt a problémát orvosolnia kellene a jogalkotónak, mert azok a nyugdíjasok, akik a családi házukat korábban átíratták az utódokra meglehetősen felülreprezentáltak, így ez sok embert érint. Ebben a felújítási programban kisebb nagyobb beruházásokkal komoly értéknövekedést lehetne elérni az ingatlannál, és sokan pályáznának olyanok, akik előrelátóan a gyerekek és az unokák javára szeretnének eljárni még akkor, amikor erejük engedi, de ezt a haszonélvezeti joggal nem tehetik meg – mondja Juhász Attila, az Piramis Építőház ügyvezetője, és az országos lefedettségű Újház Zrt. igazgatóságának az elnöke.
Juhász Attila szerint jó hír, hogy a mostani pályázati kiírás tartalmilag és a szükséges adminisztrációt tekintve is nagyban hasonlít a 2021-2022-ben futó otthonfelújítási támogatáshoz. Azt akkor a relatív egyszerűsége miatt rendkívül sokan vettek igénybe, nem úgy, mint a tavaly júliusban indult energiahatékonysági otthonfelújítási támogatást, amelynek a bonyolult papírmunkája nemcsak az igénylőkre, de az összes többi szereplőre (energiahatékonysági szakértő, építőipari kivitelező, bank) is túl nagy terhet és felelősséget hárított. Ugyancsak jó hírként élik meg sokan, hogy ebben a programban nem kötelező eleme a támogatásnak a banki hitel igénybevétele, ami sokakat eltántorított az energiahatékonysági programtól, de opcionálisan kedvezményes kamattámogatott konstrukcióban erre is van lehetőség.
Miben különbözik a korábbi programtól?
Különbségek és újdonságok természetesen vannak. A tapasztalattok szerint sokan nem tudják, hogy ha valaki, aki 2021-2022-ben már igényelt otthonfelújítási támogatást, akkor annak összegét most le kell vonni az igényelhető támogatásból. Egy példával szemléltetve: ha valaki akkor 2 millió forintos támogatással összesen 4 millió forint értékű felújítási munkát végzett el, akkor az igényelhető 3 millióból most csak 1 millió forintra pályázhat egy 2 millió forintos munkához.
Ugyancsak különbség, hogy a támogatás igénybevételéhez most komolyabb és gyakoribb ellenőrzések várhatók. Az ügyintézők erre sok esetben felhívják a pályázók figyelmét, és arra is, hogy nagy eséllyel utólagos helyszíni szemlére is számítaniuk kell. Talán a régebbi kedvezőtlen tapasztalatoknak tudható be az is, hogy a mostani támogatás igénybevételéhez a korábbinál részletesebb munka- és építőanyag elszámolást kérnek a pályázóktól. 2021-22-ben elég volt beírni, hogy „30 négyzetméter csempe, ugyanennyi burkolás”, a mostani tapasztalatok alapján tételesen fel kell sorolni a beépített anyagok pontos típusát, valamint jobban ki kell részletezni az elvégzendő munkákat is, ellenkező esetben hiánypótlásra lehet számítani.