5 évvel csökkentették a nyugdíjkorhatár, csak nem itthon sajnos!

5 évvel csökkentették a nyugdíjkorhatár, csak nem itthon sajnos!

5 évvel csökkentették a nyugdíjkorhatár, csak nem itthon sajnos! Ausztria szövetségi kormánya 2025 áprilisi döntésével jelentős lépést tett a gondozói szakma elismerése és a munkakörülmények javítása érdekében.

News7.hu

A reform értelmében a gondozók mostantól 60 éves koruktól nyugdíjba mehetnek, amennyiben legalább 45 évnyi társadalombiztosítási járulékot fizettek be, és az elmúlt 20 évből legalább 10 évet fizikailag megterhelő munkakörben dolgoztak.

Ez a változás elismeri a gondozók áldozatos munkáját és a nehéz munkakörülményeket.

A gondozók munkájának elismerése

A gondozók munkája rendkívül megterhelő, és eddig nem részesült megfelelő elismerésben. A korai nyugdíjazás lehetősége és a nehéz munka kritériumainak felülvizsgálata azt jelenti, hogy a társadalom jobban értékeli és támogatja az ápolók hozzájárulását.

Korinna Schumann egészségügyi és szociális miniszter kijelentette: “A gondozók nap mint nap óriási munkát végeznek. Ott vannak az emberek mellett, amikor a legnagyobb szükségük van segítségre, gondoskodásra és odafigyelésre.”

A reform részletei

A kormány 40 millió eurós keretet biztosított a reform megvalósításához, amely az ápolók nyugdíjba vonulásának megkönnyítését célozza. A reform részeként a munkaidő és a szolgálati beosztás javítása is szerepel, hogy vonzóbbá tegye a szakmát.

A változásokat széles társadalmi támogatottság övezi, több mint 190 000 aláírás gyűlt össze az ápolók nehézmunkásként való besorolása mellett.

Magyarország és Ausztria összehasonlítása

Míg Ausztriában a gondozók számára lehetőség nyílik a korai nyugdíjazásra, Magyarországon a Nők40 programon kívül szinte semmi esély nincs a korai nyugdíjazásra. Ez a különbség rávilágít arra, hogy míg egyes országok elismerik és támogatják a gondozók munkáját, addig mások nem biztosítanak számukra megfelelő nyugdíjazási lehetőségeket.

Ausztria döntése példaértékű lépés a gondozói szakma elismerésében és a munkakörülmények javításában. Remélhetőleg más országok is követik ezt a példát, és biztosítják a gondozók számára a megérdemelt nyugdíjazási lehetőségeket.