Jön a készpénzkorlátozás, megakarják kötni a kezünket.
Jön a készpénzkorlátozás, megakarják kötni a kezünket. Az Európai Unió 2027-től készpénzfizetési korlátozást vezet be, kereskedelmi és üzleti tranzakciók esetében meghatározva a készpénz maximális összegét, míg a magyar parlament kormánypárti többsége egy nemrégiben elfogadott módosítással úgy döntött, hogy Magyarország Alaptörvényben garantálja a készpénzes fizetés jogát.
News7.hu
Az Európai Unió (EU) tavaly döntött a készpénzben kifizethető összegek maximálásáról:
2027-től a kereskedelmi és üzleti tranzakciók esetében tízezer eurós lesz a készpénzes fizetési limit.
Az intézkedés célja elsősorban a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem.
A Dívány.hu emlékeztet, hogy a tagállamok Brüsszelben megállapodtak a limitről, és egyelőre minden európai ország saját maga dönti el, bevezet-e hasonló korlátozást. Az új, maximális készpénzben fizethető tízezer eurós, azaz több mint négymillió forintos limit csupán két év múlva lép életbe, így a tagállamoknak bőven van idejük a szükséges módosítások megtételére.
A szabályozás nem vonatkozik a magánszemélyek közötti tranzakciókra,
így például egy autó eladása nem ütközik korlátozásba, amennyiben az eladó nem hivatásszerűen kereskedik. A háromezer és tízezer euró közötti készpénzes tranzakciók esetén azonban az eladó köteles lesz személyazonosító okmányt kérni a vásárlótól.
Hasonló intézkedések már érvényben vannak egyes EU tagállamokban, például Franciaországban, Belgiumban és Horvátországban. Az EU országai ezen kívül saját szabályozásokat is hozhatnak, de a tízezer eurós limitet nem haladhatják meg.
Ez az irányvonal valamennyire szembemegy a magyar kormányéval, amely javaslatára az Országgyűlés kormánypárti többsége az alaptörvény tizenötödik módosításának részeként alapjognak nyilvánította a készpénzes fizetést.
Mindenkinek joga van a készpénzzel történő fizetéshez – áll ezentúl az alkotmányban. Egyedül a készpénzforgalom fenntartása biztosíthatja, hogy a gazdaság működése ne váljon teljesen kiszolgáltatottá az elektronikus pénzügyi rendszereknek, amelyek technikai vagy piaci okokból sérülékenyek lehetnek. E jog alaptörvényi szintű rögzítése garantálja azt is, hogy a készpénzes fizetés lehetősége mindenki számára elérhető marad, ezáltal elkerülve a pénzügyi kirekesztettség lehetőségét – idézi az MTI a preambulumot.