Időjárás: már ez is ChatGPT által generált
Időjárás: már ez is ChatGPT által generált – Terjednek a kamu hírek mindenhol. A tavaly nyári hőhullám brutális volt, sorra dőltek meg a különböző melegrekordok az ország különböző pontjain, sokan meg is haltak. Most, így április végén–május elején még elég változatos időjárást élünk meg, látványos hőmérséklet-ingadozással, de nem meglepő, hogy sokan lélekben már a kánikulára készülnek. Amin valószínűleg nem segít egy „100 éve nem látott hőség jön Magyarországra: 43-46 fokos hőségkilátás” című cikk, ami a ProfitLine nevű online híroldalon jelent meg, méghozzá – mint látni fogjuk, okkal – forrásmegjelölés nélkül, aztán onnan több nagyobb újság is átvette.
www.news7.hu
A cikk szerint a meteorológiai előrejelzések alapján az idei lesz Magyarország eddigi legforróbb nyara, az ország több pontján 43–46 fokra is lehet számítani, főleg a nyár második felében. Ez a 2007-es, Kiskunhalason mért országos melegrekordot, azaz a 41,9 fokot is meghaladná. A ProfitLine szerint „az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) többfokozatú hőségriasztást tervez bevezetni”, és az aszályveszély is egyre nagyobb, így a hatóságok vízhasználati korlátozást is bevethetnek. A lap szerint a várható nagy meleg mögött a klímaváltozás és az erős El Niño-hatás kombinációja állhat. „Az afrikai eredetű forró légtömegek gyakrabban érik el Európát, és Magyarország az egyik leginkább érintett terület lehet Közép-Európában” – írják.
Nem eszik olyan forrón a kását
A cikk megjelenése után Tóth Tamás meteorológus a Facebookon írt arról, hogy ez nem ilyen egyértelmű. Pontosabban azt írta, hogy
„Magyarországon egyetlen meteorológus nem nyilatkozott abszolút melegrekordot megdöntő forróságról és nem kelt riadalmat”,
és megjegyezte, hogy a hírt többek között az Index, a Pénzcentrum, a Blikk és a Mandiner is átvette, vagyis sok százezer emberhez juthatott el.
Bár Tóth nem részletezte, hogy miből is lehet tudni, hogy a ProfitLine cikke nem feltétlenül fedi a valóságot, az már gyanús lehetett, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálatra hivatkoznak. Ugyanis 2023. december 31-én az OMSZ megszűnt, feladatait pedig a HungaroMet vette át. Érdekes, hogy az eredeti cikk a régi megnevezést használta, de a legtöbb szemléző médium nem esett bele ebbe a csapdába. Ezt a részt tehát ellenőrizték, a cikk szenzációs fő állítását viszont, úgy tűnik, már nem.
Valóban 43–46 fok lesz?
Mivel nem tűnik teljesen lehetetlennek, hogy idén még melegebb legyen, mint tavaly volt (hiszen évek óta ez a tendencia), megkerestük a HungaroMetet, hogy megtudjuk, valóban 43–46 fok lesz-e néhány hónap múlva.
A HungaroMet kérdésünkre azt írta, nem kívánnak minősíteni és értékelni egy olyan cikket, ami forrásmegjelölés nélkül jelent meg, valamint azzal kapcsolatban nyilatkozni, hogy az idézett cikkek álhíreket tartalmaznak-e, és kinek mi volt az oka ezek közlésére.
Azt viszont fontos megjegyezni, hogy két és fél, három hónapra előre egyszerűen nem lehet nagy biztonsággal megmondani, hogy hány fok lesz, a meteorológiai modellek képtelenek erre, túl sok a bizonytalansági tényező ilyen időtávokon. Emiatt azt nem lehet kijelenteni, hogy a cikkben szereplő állítás hamis, de pont ugyanígy nem állítható az sem, hogy valóban 43–46 fok lesz a nyáron – tették hozzá.
Szépszó Gabriella, a HungaroMet Klimatológiai és Kutatás-fejlesztési Igazgatóságának vezetője válaszában arról írt, hogy a tudomány jelenlegi állása szerint arra vonatkozóan lehet valószínűségi megállapításokat tenni, hogy például a következő évszak átlaghőmérséklete mennyivel fog eltérni egy klimatológiai átlagtól, de az ilyen előrejelzések a térségünkben ritkán jönnek be.
Emellett a kérdés éghajlatváltozási oldalról is megközelíthető, azaz meg lehet vizsgálni, hogy az elmúlt időszakban előforduló nyári középhőmérsékletek hogy viszonyulnak egy tetszőlegesen kiválasztott, néhány évtizedes időszak jellemzőihez, vagy azt, hogy ez a következő évtizedekben hogy fog alakulni.