Itt a hivatalos döntés: búcsút inthetünk a régi hűtőknek és klímáknak, beszüntetik őket!

Itt a hivatalos döntés: búcsút inthetünk a régi hűtőknek és klímáknak, beszüntetik őket!

Itt a hivatalos döntés: búcsút inthetünk a régi hűtőknek és klímáknak, beszüntetik őket! A jelenleg majdnem minden háztartásban használt hűtő- és légkondicionáló rendszerek technológiája több mint százéves múltra tekint vissza, de a szakemberek nagyon régóta próbálják környezet barátabbá fejleszteni őket, hiszen ezek a készülékek súlyosan terhelik a környezetünket. A készülékek működéséhez használt hűtőközegek közül sok még annál is károsabb lehet számunkra, mint a szén-dioxid – egyes vegyületek akár ezerszeres üvegházhatást is okozhatnak. Európai kutatók viszont nemrégiben kitaláltak egy fenntarthatóbb alternatívát.

News7.hu

Ugyan a legkárosabb gázokat már régen betiltották, de az őket helyettesítő hidrofluor-karbonok (HFC-k) sem váltak be a hatékonyság tekintetében. Az Európai Bizottság most egy ígéretes, fenntarthatóbb megoldást célzott meg és megindította a kutatásokat ebben az irányban. A cél nem is lehetne más mint az, hogy ezek a környezetkárosító anyagok egyre inkább megszűnjenek és helyettük természetes, biztonságosabb alternatívákat alkalmazzanak – például ammónia, izobután vagy épp egy teljesen megújult technológia.

Ajánló – nézd meg a Horoszkópodat

Egy ilyen új technológiát kutat egy csapata Ljubljanai Egyetemről. Az ő fejlesztésük amin dolgoznak az úgynevezett elasztokalorikus hűtésre épül, amelynek alkalmazása során nincs szükség a mérgező vagy gyúlékony hűtőközegre. Ehelyett különleges fémcsövek – például nitinol – segítségével valósul meg a hűtés! Ugyanis ezek az anyagok a mechanikai terhelés hatására felmelegszenek, majd a terhelés megszűnésekor lehűlnek. Ez a módszer kifejezetten biztonságos, miközben környezetkímélő is és sokkal hatékonyabb is lehet a most használatos technológiáknál. És bár ez a találmány még fejlesztés alatt áll a kilátások igen bíztatóak!

Az Európai Bizottság közleménye:

Az Európai Bizottság közleményéből megtudtuk azt is, hogy a terv az a z elkövetkezendő időszakban, hogy ezeket az anyagokat fokozatosan kivonják majd a használatból, és az új természetes alternatívák kerüljenek a helyükre, például ammónia vagy izobután. Utóbbiak viszont szintén hordoznak kihívásokat, hiszen mérgezőek, gyúlékonyak és meleg éghajlaton csökkent hatékonyságot mutatnak. Az új fejlesztés alatt álló technológia egyelőre a maximális hatékonyság 15%-án teljesít, ezzel szemben a hagyományos rendszerek 20–30%-ot teljesítenek. De mivel még csak nemrégen kezdődtek meg a fejlesztések, a kutatók szerint bőven van még lehetőség a korszerűbbé fejlesztésre. A fejlesztés az EU által támogatott E-CO-HEAT projekt keretében zajlik, 2026-ig. A technológiát fejlesztő csapat több európai partnerrel már dolgozik egy olyan új típusú légkondicionáló berendezésen is, amely ezt a környezetbarát elvet használja fel.

A projekt neve: SMACool.

Az Európai Unió kifejezett célja az, hogy az energiaigényes hűtési technológiákat fenntarthatóbbá és környezetkímélőbbé tegyék – ez is része a Zöld Megállapodásban megfogalmazott fűtési-hűtési stratégiának. Nem véletlenül, ugyanis a hűtés jelenleg a világ villamosenergia-fogyasztásának körülbelül 10 százalékát teszi ki, és ez az arány a globális felmelegedés miatt egyre jobban fog nőni.