Óraátállítás – Most kaptuk a hírt, ennek sokan nem örülnek majd!
Óraátállítás – Most kaptuk a hírt, ennek sokan nem örülnek majd! Az óraátállítás után sok szülő aggódik gyermeke alvási szokásainak esetleges megváltozása miatt. Bár a felnőttek általában örülnek az extra egy óra alvásnak, a kisgyermekes családok számára ez az időszak kihívásokat tartogathat. A szakértők szerint azonban megfelelő felkészüléssel és türelemmel áthidalható ez az átmeneti időszak- írja a CNN.
Hazánkban október 27-én állítottuk vissza az órákat, de a világ számos országában, így például az Az Egyesült Államokban is november 3-án hajnali 2 órakor állították vissza az órákat egy órával. Ez a rendszer, amely szerint tavasszal előre, ősszel pedig visszaállítjuk az órákat, 2007 óta van érvényben az USA-ban, bár a nyári időszámítás gyakorlata egészen az első világháborúig nyúlik vissza.
News7 friss hírek
A nyári időszámítás bevezetése eredetileg energiatakarékossági célokat szolgált, különösen a vasúti közlekedésben. Az Interstate Commerce Commission, az Egyesült Államok első szabályozó hatósága vetette fel a vonatok által felhasznált energia- és üzemanyagmennyiséggel kapcsolatos koordinációs kérdéseket.
Az alvást két fő tényező szabályozza: az egyenletes alvásritmus és a melatonin termelődése. A homeosztatikus folyamat egy önszabályozó mechanizmus, amely az alvásnyomás felépítéséért felelős. Míg a felnőtteknek akár egy egész napra is szükségük lehet ehhez, a csecsemőknek csupán egy-két óra ébrenlét után kialakul az alvásigényük.
Dr. Raj Dasgupta, a Huntington Memorial Kórház belgyógyászati rezidensképzésének helyettes programigazgatója elmagyarázta a cirkadián ritmus működését: „Nappal, amikor felébredünk, sok lesz a napfény, ami elnyomja a melatonin felszabadulását. Éjszaka korábban sötétedik, így esélyt kapunk arra, hogy a melatonin felszabaduljon, és a 24 órás napszakunk valóban jobban szinkronban legyen a cirkadián ritmusunkkal.”
A csecsemőknél a cirkadián ritmus kialakulása 2-3 hónapos korban kezdődik. De a teljes kifejlődése akár egy évig is eltarthat. Emiatt a babák és kisgyermekek az óraátállítást követő napokban valószínűleg korábban ébrednek majd.
A szülők több módszert is alkalmazhatnak, hogy segítsék gyermekeiket az átállásban. Az egyik lehetőség, hogy az óraátállítást megelőző napokban fokozatosan, 15-20 perccel későbbre tolják a család napirendjét. Emellett érdemes kihasználni a cirkadián ritmust azzal, hogy este hosszabb ideig égve hagyják a lámpákat, reggel pedig később kapcsolják fel azokat.
Dasgupta hangsúlyozza, hogy az alvás személyre szabott, és minden gyermek másképp reagál a változásra. Fontos, hogy a szülők rugalmasan kezeljék az időbeosztást, és adjanak lehetőséget gyermekeiknek az alkalmazkodásra. Még ha nem is sikerül tökéletesen követni az átállási folyamatot. A legtöbb gyermek egy-két héten belül természetesen alkalmazkodik az új időrendhez.