Így változik a hulladékgyűjtés az Unióban, ezek a szigorítások várnak ránk!
Így változik a hulladékgyűjtés az Unióban, ezek a szigorítások várnak ránk! Olcsó és tartós műanyagokat sokszor használunk, de nem szabad elfelejtünk, hogy népszerű használatuk valami mást is jelent, még hozzá azt, hogy a műanyaghulladék és tengeri hulladék mértéke is egyre növekszik, negatívan befolyásolva a környezetet és az emberek egészségét.
További friss hírek
2021-ben minden EU-ban élő ember átlagosan 36,1 kg műanyag csomagolási hulladékot termelt. Ebből személyenként mintegy 14,7 kg került újrahasznosításra. 2010 és 2021 között mintegy 29%-kal nőtt az egy lakosra jutó műanyag csomagolási hulladék mennyisége (+8,1 kg/fő).
A nem újrahasznosított műanyag hulladék szemétlerakókba vagy a természetbe kerül, például strandokra, erdőkbe, folyókba vagy tengerekbe.
2023-ban az EU számos kezdeményezést indított a csomagolási hulladék és a mikroműanyag-szennyezés kezelésére. Ezek az erőfeszítések kiegészítették a korábbi intézkedéseket, például az egyszer használatos műanyagok betiltását 2019-ben.
A műanyagszennyezés elleni küzdelem jegyében az Európai Bizottság 2018 januárjában műanyagstratégiát javasolt azzal a céllal, hogy 2030-ra minden műanyag csomagolóanyag újrafelhasználható vagy újrahasznosítható legyen, valamint csökkenjen az egyszer használatos műanyagok és mikroműanyagok használata.
Műanyag csomagolási hulladék
Az egyre több csomagolási hulladék kezelése érdekében a Parlament 2024 áprilisában új szabályokat fogadott el a csomagolás csökkentésére, újrafelhasználására és újrahasznosítására vonatkozóan. A megállapodás hatálybalépése előtt a Tanácsnak hivatalosan is jóvá kell hagynia a megállapodást.
Az új szabályok a következőket tartalmazzák:
- Új csökkentési célok: 2018-hoz képest 2030-ra minden uniós országnak 5%-kal, majd 2035-re 10%-kal, 2040-re pedig 15%-kal kell csökkentenie a csomagolási hulladékot.
- Egyes egyszer használatos műanyagok betiltása: 2030. január 1-jétől betiltják az egyszer használatos műanyag csomagolások meghatározott típusait, beleértve a feldolgozatlan friss gyümölcs- és zöldségfélékhez használt műanyag zacskókat, vagy a kávézókban és éttermekben fogyasztott élelmiszerek és italok csomagolását.
- Újrahasznosítható csomagolás: az új szabályok értelmében szinte minden csomagolásnak újrahasznosíthatónak kell lennie. Minden műanyag csomagolásnak tartalmaznia kell a műanyag hulladékból származó újrahasznosított tartalom minimális százalékát. Az uniós országoknak intézkedéseket kell hozniuk a csomagolási hulladékok újrahasznosítására vonatkozó konkrét célok elérése érdekében.
- Gyűjtőrendszerek az újrahasznosításhoz: 2029-re az egyszer használatos műanyag és fém italtartályok 90%-át külön kell gyűjteni, így biztosítva a hatékony újrahasznosítási folyamatokat.
Mikorműanyagok
A mikroműanyagok a műanyagok nagyon kicsi részei, amelyek kisebbek 5 milliméternél. Ezeket egyre nagyobb mértékben találhatjuk meg a tengerekben, de az ételeinkben és italainkban is jelen vannak.
2024 áprilisában a képviselők elfogadták álláspontjukat egy jogalkotási javaslattal kapcsolatban, amely kötelezettséget ír elő a műanyag szemcséket kezelő vállalatokra a veszteségek elkerülése és a kiömlések megakadályozása érdekében, ha azok előfordulnak.
Egyszer használatos műanyagok
A Parlament 2019-ben fogadta el az egyszer használatos műanyagok betiltásáról szóló új törvényt, mely betiltja például a műanyag evőeszközöket, tányérokat vagy a léggömbök pálcikáit. A csomagoló vállalatokat pedig kötelezi, hogy járuljanak hozzá az eldobott műanyagok összegyűjtésének díjához.
A Parlament emellett már 2015-ben elfogadta a műanyag zacskók csökkentésére vonatkozó szabályozást.