Havi 116 ezer forint támogatás jár rengeteg Magyarnak, sokan nem tudnak róla!
Havi 116 ezer forint támogatás jár rengeteg Magyarnak, sokan nem tudnak róla! Az állam az álláskeresőket mindössze 3 hónapig támogatja: erre az időszakra álláskeresés-járadékot – korábbi nevén munkanélküli segélyt – folyósítanak számukra, ha megfelelnek bizonyos feltételeknek. Kicsit más a helyzet, ha pár évvel a nyugdíjba vonulás előtt szűnik meg a munkánk. Ilyen esetben kérhető a nyugdíj előtti álláskeresési segély, röviden nyes – írja a hóvége.hu.
(Friss hírek)
A nyugdíjazás előtt álló álláskeresők a fiatalokhoz képest nagy hátránnyal indulnak a munkaerőpiacon. Fennáll az a lehetőség, hogy az idősebb korosztályhoz tartozó nem talál megfelelő munkát. A nyugdíj előtti álláskeresési segély (nyes) pont ebben a helyzetre nyújt – ha nem is túl magas összegű – segítséget. Az ellátás abban az időszakban jár az érintetteknek, ameddig a nyugdíjkorhatárt be nem töltik és nem sikerül tartós munkaviszonyt létesíteniük – olvasható a portálon.
Ki kaphatja meg?
A segélyre az jogosult, aki:
- álláskeresőként regisztrált, munkát szeretne, de nem talált, és az állami szerv sem tudott neki megfelelőt ajánlani.
- Legfeljebb 5 évre van a nyugdíjkorhatártól a kérelem beadásakor.
- Az előző 3 évben legalább 45 napig álláskeresési járadékot kapott.
- Már nem jogosult újabb álláskeresési járadékra.
- Kimerítette az álláskeresési járadék folyósítási idejét vagy azt a keresőtevékenysége miatt szüntették meg.
- Rendelkezik az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel.
- Nem kap korhatár előtti ellátást, szolgálati járandóságot, táncművészeti életjáradékot vagy átmeneti bányászjáradékot.
Mennyi a nyes összege?
2025. január 1-től a minimálbér bruttó havi összege 290.800 forint. Ennek 40 százaléka, azaz bruttó 116.320 forint a segély összege. Ez körülbelül 10 ezer forinttal magasabb, a 2024-es összeghez képest.
A nyes addig jár, amíg az igénylő vagy a nyugdíjra, vagy a megváltozott munkaképességű személyek ellátására jogosulttá nem válik. A segély folyósítási tartama szolgálati időnek minősül, így növeli a szolgálati idő hosszát, ugyanakkor a nyes összegét csak abban az esetben lehet figyelembe venni a nyugdíjszámítás során, ha így járna jobban a nyugdíjigénylő. Az ellátás jelentős előnye, hogy az álláskeresők az ellátás folyósításának időtartamára a tb-jogszabályok alapján biztosítottakká válnak, tehát jogosultak az egészségügyi szolgáltatásokra.
Alapvetően az álláskeresési járadék után adózni kell, viszont olyankor, ha ez az ellátás az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző 5 évben került folyósításra – tehát a nyugdíj előtti álláskeresési járadék címén -, akkor
Ha ezen az ellátáson kívül nem volt más jövedelme a jogosultnak, akkor nem kell adóbevallást sem leadnia, hiszen a nyugdíj adómentes jövedelemnek számít.