Bérpótlék 2025 – a munkaszüneti napon végzett túlóra után dupla pénz jár mostantól!
Bérpótlék 2025 – a munkaszüneti napon végzett túlóra után dupla pénz jár mostantól! Az év elejével lépett életbe az a szabály, amely szerint minden munkaszüneti napon végzett túlóráért a munkavállalók 100 százalékos bérpótlékot kapnak, amely nem váltható ki más módon.
A 2025. január 1-jétől életbe lépett Munka Törvénykönyvének módosításai számos fontos változást hoztak a munkavállalóknak és munkáltatóknak.
- Apasági szabadság: 10 munkanap apasági szabadságra a gyermek édesapja jogosult. Ezt a kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben kell kiadni. Újdonság, hogy az apasági szabadság igénybevételére vonatkozó határidő 2 hónapról 4 hónapra nőtt a gyermek születését követően. Örökbefogadás esetén a határidő az örökbefogadási határozat véglegessé válásától számít.
- Munkaidő és felmondás: a munkavállalók számára lehetővé vált, hogy 6 hónapos munkaidőkeret után 15 napos felmondási idővel megszüntethessék a megállapodást.
- Munkaszüneti napok és bérpótlék: a munkaszüneti napon végzett rendkívüli munka után 100 százalékos bérpótlék jár, amit nem lehet kiváltani 50 százalékos pótlékkal és másik pihenőnappal.
- Választásokon való részvétel: a munkavállaló legfeljebb 2 órára mentesülhet a munkavégzés alól választások vagy népszavazás miatt, ha a munkaidő meghaladja a 8 órát.
- Felmondási tilalom vezető állású munkavállalóknál: a vezető állású munkavállalók munkaviszonya apasági szabadság alatt nem mondható fel.
A módosítások a munkavállalók jogainak védelmét és a munka és családi élet összeegyeztetését célozzák.
A bérpótlék fizetésének alapvető szabályait már ismerjük, ebben a cikkemben a rendkívüli munkavégzés díjazásának számítását tekintjük át, példákon keresztül.
Rendkívüli munkaidő (Mt.143.§.)
A rendkívüli munkavégzés szóban is elrendelhető, de a munkavállaló kérésére, illetve ha a kollektív szerződés előírja, írásba kell foglalni.
Rendkívüli munkaidő esetei:
- a munkaidő-beosztástól eltérő;
- a munkaidőkereten felüli;
- az egyenlőtlen munkaidő beosztás alkalmazása esetén az ennek alapjául szolgáló heti munkaidőt meghaladó munkaidő;
- az ügyelet tartama.
Teljes napi munkaidő esetén naptári évenként 250 óra rendkívüli munkaidő rendelhető el, ezt arányosan kell alkalmazni , ha:
- a munkaviszony évközben kezdődött;
- határozott időre vagy
- részmunkaidőre jött létre.