Új szabályozást vezettek be január 1-től – Minden háztartásnak kötelező!

Új szabályozást vezettek be január 1-től – Minden háztartásnak kötelező!

Új szabályozást vezettek be január 1-től – Minden háztartásnak kötelező!

A Magyar Közlönyben csütörtökön megjelent rendelet értelmében januártól kötelező lesz a biohulladék házi elkülönített gyűjtése Magyarországon.

A döntés mögött egy 2018-as uniós szabályozás áll, amely kötelezi a tagországokat arra, hogy 2023. december 31-től kezdve bevezessék a háztartási biohulladék szelektív gyűjtését. Az új rendszerrel kapcsolatos részleteket tartalmazó rendelet most jelent meg, világossá téve a háztartások számára, hogyan kell majd elkülöníteni és gyűjteni a biohulladékot.

A rendelet alapján az érintett háztartásoknak a konyhai zöldhulladékot (nyers zöldség- és gyümölcsmaradék, kávézacc, teafű, fűszerek, gyógynövények, tojáshéj) és a konyhai élelmiszer-hulladékot (hulladékká vált étel és élelmiszer) az erre a célra rendszeresített hulladékgyűjtő edényzetben kell gyűjteniük.

A rendelet részletezi a zöldhulladék és konyhai zöldhulladék elkülönített közösségi gyűjtésének szabályait, valamint a komposztálás különböző módjait.




A gyűjtésre szolgáló hulladékgyűjtő edényzetet, valamint a biohulladék átvételét, gyűjtését és elszállítását a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. biztosítja. A cég először házhoz menő gyűjtést vezet be. De lesz lehetőség a biohulladékot kijelölt hulladékgyűjtő pontokon, és később a társaság által üzemeltetett hulladékgyűjtő udvaron is leadni. A kerti zöldhulladék átvétele továbbra is a megszokott rend szerint történik.

Az Energiaügyi Minisztérium közleménye szerint a biohulladék széles körű szelektív gyűjtése segíti, hogy minél tisztább anyag kerüljön vissza a természetes szervesanyag-körforgásba, és csökkenjen a hulladéklerakókon lerakott települési hulladék biológiailag lebomló tartalma.

A kötelező szelektív gyűjtés hozzájárul a hulladékok hatékonyabb hasznosításához és az újrafeldolgozás arányának növeléséhez. Az Európai Unió célja, hogy 2025-re az összegyűjtött hulladék 65 százalékát újrahasznosítsák.

Az iparág szerint az új rendszert fokozatosan vezetik majd be az ország különböző területein. Az Európai nagyvárosokban már működő biohulladék szelektív gyűjtési rendszert bemutató cikkünkben láthattuk, hogy más európai országokban már sikeresen működik ez a gyakorlat.

Az új rendszer bevezetése fontos lépés a fenntartható hulladékkezelés és környezetvédelem irányában. Amely hosszú távon hozzájárulhat a környezet védelméhez.