Érkezik a 13.havi nyugdíj – most érkezett a bejelentés, változott a jogszabály!

Érkezik a 13.havi nyugdíj – most érkezett a bejelentés, változott a jogszabály!

Érkezik a 13.havi nyugdíj – most érkezett a bejelentés, változott a jogszabály! Mikor érkezik a 13. havi nyugdíj?

A jogszabály pontosításának eredményeképpen 2025-től kezdődően minden évben február hónapban fizetik majd ki a pluszjárandóságot. A módosítás azonban nemcsak a kifizetés időpontját módosította, hanem a juttatásra jogosultakat is: 13. havi nyugdíjra ugyanis az lesz jogosult az adott év februárjára, aki az előző év legalább egy napján már és az adott év februárjában még nyugdíjas.

News7.hu

Tehát 2025 februárjában a juttatásra az lehet jogosult, aki 2024-ben legalább egy napja, vagyis praktikusan 2024. december 31-én már nyugdíjas volt, és 2025 februárjában is az lesz. Utóbbival azok hozzátartozói járnak rosszul, akiknek idős családtagjuk januárban hal meg, eddig ugyanis ilyen esetben az örökösöknek járt a 13. havi nyugdíj

– jelezte Farkas András nyugdíjszakértő a Világgazdaságnak.

Növekedhet a méltányossági nyugdíjemelést kérők száma

A méltányossági nyugdíjemelést eddig csak az a nyugdíjas kérhette, akinek a nyugdíja és egyéb rendszeres pénzellátása – például a fogyatékossági támogatás vagy árvaellátás – nem érte el a 120 ezer forintot. Jövőre viszont a küszöb 140 ezer forintra emelkedik, így nő azoknak a száma, akik kérhetik a méltányossági nyugdíjemelést havi minimum 3000, legfeljebb 8000 forint összegben.

Ez nem nagy összeg, de sokat segíthet ezen nyugdíjasoknak jelezte a szakértő, aki szerint ezzel nagyon megugrik majd a potenciálisan kérelmet benyújthatók száma, Magyarországon ugyanis jelenleg 140 ezer forint alatti nyugdíja közel 500 ezer személynek van, míg 120 ezer alatti 250 ezernek.

Farkas András azonban felhívta a figyelmet arra, hogy bár üdvözlendő a küszöbérték emelése, de ehhez kellene igazítani az erre fordítandó összegkeretet is, ugyanis ha minden jogosultat szeretne kielégíteni az állam, akkor mintegy 10 milliárdra lenne szükség, miközben éves szinten 2025-re csak 1 milliárd forintot különítettek el az államkasszában erre a célra.